Barbie' ye karşı Lammily

02 Ocak 2015 Cuma 16:38

“Barbie’ler fazla ince” diyen bir sanatçı, alternatif bir bebek üretti. Lammily adlı bu bebeğin ölçüleri ortalama kadın ölçülerinden geliyor.

Barbie' ye karşı Lammily
Uzun düzgün sarı saçları, kocaman mavi gözleri ve kusursuz vücut ölçüleri ile tanıdığımız, kız çocuklarının en çok sevdiği oyuncak olan Barbie bebeklere büyük bir rakip geldi. Kısa boyu, fazla kilosu ve hatta selülitleriyle daha "normal" görüntüye sahip Lammily bebek.

Her şey grafik sanatçısı ve araştırmacı Nickolay Lamm'ın "Barbie bebekler ortalama bir kadın ölçülerinde olsa nasıl olurdu?" sorusunu sormasıyla başladı. O sorunun hayat bulan cevabıysa rakibi Barbie konseptinin tam tersi olan Lammily bebeği.

Abartılı ve gerçek dışı bir güzellik algısını çocuklara empoze etmekle suçlanan Barbie bebeklere alternatif olacak Lammily'nin boyu biraz daha kısa, vücut ölçüleri gerçeğe daha yakın ve biraz daha esmer tenli.

Ortalama Amerikan kadın ölçülerini, Hastalık ve Salgınla Mücadele Merkezi'nin verilerine göre belirleyen Nickolay Lamm, Lammily bebeğinin kilosunu 75 bel ölçüsünü ise 94 cm olarak belirledi.

ABD'de ön siparişi başlayan Lammily bebekler dövmeler, selülitler, çatlak izleri, çim lekeleri, yara izleri gibi takıp çıkarılabilir etiketler içeren paketler halinde satılıyor. Şimdiden yüzlerce ön sipariş alan oyuncak dünyasının bu yeni parçası, Ocak ayında satışa çıkacak ve 25 dolardan alıcı bulacak.

Yorum Gönder