Meksikalı çocuk 12 yaşında 103 kilo

05 Ocak 2015 Pazartesi 12:27

103 kilo olan ve daha henüz 12 yaşındaki Meksikalı Carlos Osorio, kilo vermek için mücadele ediyor. Dedesi Fenando torununun bu hale gelmesini sürekli abur cubur, cips ve hazır çorba yemesine bağlıyor.

Meksikalı çocuk 12 yaşında 103 kilo
Obezitenin yüksek olduğu Meksika'da sadece çocuklar değil yetişkinlerde kilo problemi yaşıyor.

8 yaşında böbrekleri alarm veren Carlos, 10 yaşında şeker rahatsızlığı ile tanıştı. Çocuk hastalıkları uzmanları senede 400 çocuğu tedavi ettiklerini ve yetersiz kaldıklarını belirtti.

Meksika'da diyabet hastalığı gün geçtikçe artış gösterirken bir yandan da obezite ile savaş veriyor. 1980 yılından bu güne kadar yüzde 70 obezite artışı görüldü.

SU YERİNE KOLA
Meksika kola ve asitli içeceklerin en çok tüketildiği ülkeler arasında yer alıyor. Yılda 163 litre yani günde yarım litre asitli içecek tüketiliyor. Cips ve şekerli yiyecekler de en çok tüketilen ve sevilen yiyecekler arasında listede yerini alıyor.


Meksikalıların her gün tükettiği yiyecekler; mısır ekmeği, ekmek, prinç ve et. Meksikalılar bir de ''Vitamin T'' olarak isim verdikleri sandiviçlerle besleniyor.
Geçtiğimiz yıllarda 80 bin Meksikalı diyabet hastası hayatını kaybetti.

Meksika hükümetinin aldığı kararla televizyonda yayınlanan çocuk programlarında reklam yayınlanması yasaklandı.

Budan sonra uzmanlar 103 kiloda olan Carlos Osoria'ya kola yerine çay, cips yerine meyve tercih etmeyi öğretecek. Öğün satlerini atlamadan doğru besinlerle beslenmeye kendisini alıştıracak.

Çeviri: Ayla Çoban

Yorum Gönder