Evde ayak bakımı nasıl olur

05 Ocak 2015 Pazartesi 15:49

Bütün gün ayakkabı içinde kalan ayaklarımıza eve geldiğimizde nasıl bakım uygulamayız, işte evde yapabileceğimiz ayak bakım tüyoları...

Evde ayak bakımı nasıl olur
 ‘Akılsız başın cezasını ayaklar çeker’ diye boşuna demiyorlar! Bütün gün vücudun yükünü onlar taşıyor. Peki biz sağlıklı ayaklar için ne yapıyoruz? Cevabınız sadece manikür ise yanılıyorsunuz. Çünkü manikür sadece temiz ve şık görünmesi için yaptırılıyor.
ayakkk


Peki günlük bakım olarak ne yapmalıyız?

Rahat tabanlı ve parmaklarınızın içinde sıkışmadığı bir ayakkabı seçin. Hergün topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Ayaklarınızı hergün yıkamalısınız. Yıkarken bir süre ılık suda beklettin ve sonra fırçalayarak ölü hücrelerin atılmasını sağlayın. Kuruladıktan sonra ayaklarınızın kabul ettiği miktarda nemlendirici krem sürün. Krem sürdükten sonra çorap giyerseniz, nemi tüm gece ayağınızda tutmuş olursunuz.
Eğer nasır probleminiz varsa ayak pedleri ve nasır merhemleri kullanabilirsiniz. Koku yapmaması için ayağınızı terletmeyecek, %100 pamuklu çoraplar seçin. Pudra, sprey ya da ayakkabı tabanlığı şeklinde üretilmiş ürünler de kokuya engel olur. Çoraplarınızı her gün değiştirmeye özen gösterin.EVDE NELER YAPABİLİRİZ?

1. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca tuzlu ılık suda bekletin. Çıkardıktan sonra kuru bir fırça ile ayaklarınızı “özellikle parmak aralarınızı” fırçalayın. Bu kan dolaşımını arttırarak ayaklarınızı dinlendirmenin en kolay yoludur.

2. Kan dolaşımını arttırmanın diğer bir yolu da sıcak ve soğuk uygulamadır. Bir sıcak su, bir soğuk su kabı hazırlayın. Ayaklarınızı sırayla bir kaptan diğerine geçirin. Bunu 20 dakika boyunca uygulayın.

3. Çatlayan topuklarınız iyileştirmek için vazeline birkaç damla limon suyu ekleyerek karıştırın ve topuklarınıza sürün.

4. Banyodan çıkmadan topuklarınıza ponza taşı uygulayın ve her banyodan sonra mutlaka nemlendirici sürün.

5. Ayaklarınıza sık sık badem yağıyla masaj yapın.

Yorum Gönder