Evlilikler 10'uncu yılda tehlike çanı çalıyor

09 Aralık 2014 Salı 12:48

Yapılan bir araştırmaya göre çiftler evliliklerinin 10'uncu yılında mutsuzluk hissetmeye başlıyor.

Evlilikler 10'uncu yılda tehlike çanı çalıyor
ABD’nin Utah Eyaleti’ndeki Brigham Young Üniversitesi’nde Psikologların 1957-1964 yılları arasında doğan 2 bin kadının katılımıyla yaptıkları araştırmada evlilerin kendilerini en mutsuz hissettikleri yılın 10’uncu yıl olduğu belirlendi.

Çanlar 10’uncu yılda çalıyor
Psikologların, şimdiye kadar savunulan “Evlilikte en tehlikeli dönemeç veya kırılma anı 7’nci yıldır” tezini yalanlayan araştırmasına göre 10’uncu yılda tehlike çanları çalıyor.

Araştırmaya katılan, 35 yıl ve daha uzun süredir evli olan kadınlara evlilikleriyle ilgili deneyimleri, iyi ve kötü dönemleri soruldu. Kadınların üçte ikisi “Evliliğim çok mutlu başladı ve bu mutlulukta istikrarlı bir düşüş yaşandı” dedi. Kadınlar en mutsuz dönemlerini 10’uncu yıl ve sonrasında yaşadıklarını anlattı. Bu dönemi atlatan 2 bin kadın, o dönemde eşlerle anlaşmazlığın kısa sürdüğünü; 15’inci yıldan sonra ise kocalarıyla daha az kavga ettiklerini ifade etti.

Sorunlar katlanılamayacak bir hal alıyor
Araştırma ekibinin başındaki Dr. Spencer James, şunları söyledi: “Sorunlar 10’uncu yılda zirveye çıkıyor. Büyük olasılıkla çözülemeyen sorunlar katlanılamayacak hale geliyor. Bunlara çocukların sorumluluğu ve ev işlerinin ağır gelmesi de dahil. İnsanlar, ilk yıllardaki heyecanın ardından evlenerek hayatın sonuna kadar birine bağlanarak aldıkları sorumluluğun yükünü hissetmeye başlıyorlar.”

Yorum Gönder