Başrolde ödüllü kadınlar var

11 Aralık 2014 Perşembe 09:44

“Başrolde Ödüllü Kadınlar Var” konulu seminerde Pulitzer Ödüllü yazar Sheryl Wudunn ve Oscar ve Emmy Ödüllü yönetmen Sharmeen Obaid Chinoy konuşmacı olacak.

Başrolde ödüllü kadınlar var
11 Aralık Perşembe günü Sabancı Center’da düzenlenecek “Başrolde Ödüllü Kadınlar Var” konulu seminerde Pulitzer Ödüllü yazar Sheryl Wudunn ve Oscar ve Emmy Ödüllü yönetmen Sharmeen Obaid Chinoy konuşmacı olacak. Seminerde, kadın hakları alanındaki çalışmaların geliştirilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırılırken, imkansızı gerçekleştiren kadınların hikayelerini anlatacaklar.Gazeteci, yazar ve Half the Sky Hareketi Kurucusu Sheryl WuDunn, New York Times’ta 1989 yılında yayınlanan Tiananmen Meydanı haberiyle Pulitzer ödülü kazanan ilk Asya Amerikalı oldu. Eşiyle birlikte kaleme aldığı Half The Sky adlı kitabında dünyanın dört bir yanında baskıya maruz kalan kadınların içinde bulundukları zor şartlara rağmen verdikleri savaşı ve değişimi başlatma konusundaki azim ve kararlılık öykülerini konu aldı. Newsweek dergisi tarafından dünyayı sarsan 150 kadından biri seçilen WuDunn’un “Gökyüzünün Yarısı” adıyla Türkiye’de de basılan kitabının etkisiyle dünya çapında etki uyandıran bir farkındalık ve aktivizm dalgası oluştu. “Half the Sky Movement” adı altında gelişen hareket kapsamında 10 ülkede 6 ünlü ismin yer aldığı bir belgesel ve 1 milyon kişiden fazla kullanıcının oynadığı bir Facebook oyunu üretildi.


Oscar ve Emmy ödülleri sahibi belgesel yönetmeni ve gazeteci Pakistanlı Sharmeen Obaid Chinoy ise 10 ülkede çektiği bir düzineden fazla belgeselde insan hakları ve kadın konularını işliyor. Pakistan’da Oscar ödülü alan ilk kişi olan Obaid Chinoy, 2012 yılında Pakistan’daki kadınların maruz kaldığı asit saldırılarını konu alan “Saving Face” belgeseli ile Oscar ödülüne layık görüldü. 2010 yılında “Pakistan: Children of Taliban” belgeseli ile Emmy ödülü kazanan Obaid Chinoy, 2012 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak seçildi.

Yorum Gönder