''Türk kadını görgü konusunda karmaşık''

24 Aralık 2014 Çarşamba 15:05

Moda dünyasının duayen ismi Yıldırım Mayruk, Türk kadınlarının görgü konusunda karmaşık yapıya sahip olduğunu söyledi.

''Türk kadını görgü konusunda karmaşık''
Magazin ekranlarında ve dergilerinde görünen kadınları eleştiren Mayruk, “düğününe gidercesine aşırı makyajlı, ama akşam düğüne pantolonla gidecek kadar nobran. Yıllar geçtikçe bu stilsizlik ve görgüsüzlük artarak devam etti” dedi.

Kadın TV’nin sorularını yanıtlayan Mayruk, modaya nasıl başladığından defilelerinden yaşadığı kırgınlıklara kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte röportajın devamı…

ÜLKE GİYİM KÜLTÜRÜNDEN KOPARILDI

Çok uzun yıllardır moda ile uğraşıyorsunuz, bunun tek nedeni yaptığınız işte başarılı olmanız olmasa gerek. Modaya olan tutkunuz nasıl başladı?
Neydi sizi tetikleyen?


Terzi olan ablamın yanında mesleğe şapka yaparak başladım… Yıllar geçtikçe de dikiş ve kumaşın inanılmaz sihri beni geliştirmeye devam etti. Aslında o özgür yıllarda, kısıtlı malzemeye rağmen makas darbeleri ile giysilerde devrim yapabilmek ve yaratıcılığı körüklemek çok daha kolaydı. 50 yılı geride bıraktığım şu günlerde ise ülkenin giyim ve tekstil kültüründen koparılarak üstelik tamamen seviyesiz bir popüler çöplüğe döndürülerek soyunan ve örtünen magazine arasına sıkışması çok üzücü.

ATATÜRK KADININA VE CUMHURİYETE YAKIŞAN MODELLER

Yıldırım Mayruk defilelerinde her model yer alamaz görüşü hakim. Bilinen model tanımlamalarından farklı seçimleriniz oluyor, bunun sebebi tasarımlarınızın farklılığı mıdır?

Yıldırım Mayruk defilelerinde modellerimizi sunabilecek kimliklerin de model teşkil etmesi gerekir. Yani yaşamı, fiziği ve düşünceleri ile Atatürk kadınına ve Cumhuriyete yakışan modeller. Elbette model benim için elbise askısıdır, ancak kadife olanı ve tel olanı, hatta plastik olanı bile var piyasada. Kumaşa göre model seçilir modele göre kumaş değil. Biz kadın vücudu ya da şöhretini değil, dokuları malzemeleri ve estetiği denge ahenk ve uyum içinde yorumlayan bir stile sahibiz.

KOLEKSİYONUMUZA MUTLAK UYUMU GEREKİR

Yıldırım Mayruk modeli olmanın kıstası nedir?

Yıldırım Mayruk modeli olmak için; 178-181 cm boy, 85/90 göğüs, 58/64 bel, 88/ 94 basen, 39/40 ayakkabı, en az 110 cm bacak boyu gibi fiziksel özellikler gerekiyor. Ama daha önemlisi podyumda 45 saniye sunduğu giysi süreci değil, saç ve makyajdan tutun da, kulis disiplini açısından koleksiyonumuza mutlak uyumu gerekir.

STİLSİZLİK VE GÖRGÜSÜZLÜK ARTIYOR

Türk kadınını pek zarif görmediğiniz biliniyor. Türk kadınlarının zarafetle imtihanı son zamanlarda bir aşama kaydetti mi size göre?

Türk kadını zarafetten önce görgü konusunda karmaşık. Hızlı sınıf atlayandan tutun da kendini kraliçe sanan miktar az değil. Zaman, zemin, mekân, durum, sınıf ve toplum kurallarına göre giyinmek gerekir. Magazin ekranlarında ve dergilerinde gördüğümüz kadınları soruyorsanız, sabah eltisinin düğününe gidercesine aşırı makyajlı, ama akşam düğüne pantolonla gidecek kadar nobran. Yıllar geçtikçe bu stilsizlik ve görgüsüzlük artarak devam etti. Kentlerde azalan burjuva ve ekalliyet nüfusu da bu süreci tetikledi.

HADSİZLİK YAYGIN HALE GETİRİLDİ

Moda dünyasında tartışmalar ve kırgınlıklar hiçbir zaman son bulmuyor. Her ne kadar bu tartışmalardan uzak kalmak istiyor gibi görünseniz de,
geçmişte siz de bu tartışmaların içine çekildiniz gibi. Bitmek bilmeyen bu tartışmaların asıl sebebi nedir sizce?


Şeytan prada giyer, papa da! Bu ülkede meşhur olmak isteyen herkes sektöründeki en başarılı ile polemik yolunu seçer. Mualla Özbek, Cemil İpekçi, Canan Yaka, Vural Gökçaylı, Lütfiye Arıbal, Suat Aysan… Hiçbiri ile yarım asırdır kırgınlık yaşamadık biz. Ancak başarıları başkalarının başarısızlığı üzerine kurmayı hayal eden yeni nesilden kaynaklı bir hadsizlik yaygın hale getirildi.

TV’LERDE ANCAK ŞOVMENLERE RASTLANIYOR

Günümüzde Türk modasının, televizyonlara yansımasını ve bu doğrultuda hazırlanan moda programlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Barbaros Şansal ile geçtiğimiz günlerde yaptığımız röportajda, 'Bu tarz benim' programı hakkında söyledikleri, bir hayli gündem oluşturmuştu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz 'Bu tarz benim' programını?

Televizyonda moda programı dedikleriniz hakkında konuşmak bana düşmez. Cevap bile vermem. Ben kadın terzisiyim. İşim kumaş, model, elbise ve servis. İstihdam yatırım ve KDV üreten kurumsal duruş. Metrekareye 3 modacı düşen yerde bu soruyu onlara sorun. Mesela Martingal ne demek, Devore, fasone, kolke, bir empirme ne demek? İşte bu yüzden olgunlaşma ve Kız Teknik Enstütülerinin yok edilmesi, Terzilik Meslek liselerinde erkek bölümlerinin kapatılmasından sonra TV’lerde ancak şovmenlere rastlanıyor.

BARBAROS ŞANSAL TÜRKİYE’DEN AYRILMAYA HAZIRLANIYOR

Barbaros Şansal ile sadece bir iş arkadaşlığı değil, bir kader ortaklığı yapıyor gibi görünüyorsunuz. Barbaros Şansal ile çalışıyor
olmanın zorlukları mı yoksa avantajları mı ağır basıyor?


Barbaros Şansal ( kendine Terzi Yamağı diyor) ile 26 yıldır birlikteyiz. Kurumsal ve sanatsal anlamda ve uluslararası başarılarımızda katkısı büyük. Dile kolay o da 49 yıl önce babaannesi olan bir terzi yanında mesleğe başlamış, üzerine eğitim koymuş, üstelik seçkin geçmişine sığınmayan bir radikal kimlik.
Son derece zeki ve iyi yürekli doğrudan şaşmayan ve onun uğruna savaşan bir üslubu var. İş hayatımızda hiç bir zorluk yaşamadık. Bu güne dek yaşantımızda kavga bile etmedik. Eğer bu işi yapmaya devam etmeye karar verseydi herkese kök söktürürdü.

Ama sanırım ülkesine kırıldı ve Türkiye’den ayrılmaya hazırlanıyor. Bu da hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Türk modası için büyük kayıp olacak. Ancak eminim, idealleri ve inandıkları uğruna uluslararası anlamda çok daha önemli başarılara imza atacaktır.

Röportaj: Ayla Çoban


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ergün Ulubilge 4 yıl önce yorumlandı

Tatbiki Güzel Sanatlar 1968 tekstil öğrenimime Almanya Krefeld te devam ettim Almancada kunst ve kitsch kelimeleri vardıraradaki farkı anlayan anlar bektaşinin dediği gibi erenler beni tanır üstadım erenler sizi tanır lütfen sanat üretmeye pardon yaratmaya devam edin kitsch yani arabesk yapım populer olduğunu zanedenlerde kendi yollarına gitsinler güzel sözdür it ürür kervan yürür

1 Kişi beğendi.