OFİSTE ÇALIŞIRKEN NASIL BESLENMELİYİZ?

OFİSTE ÇALIŞIRKEN NASIL BESLENMELİYİZ?

Dyt. Funda Özkan

30 Aralık 2014, 15:07
1) Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Kan şekerinizde dengesizlikler olmaması, metabolizmanızın hızlı çalışması, ve güne daha zinde başlamanız için uyandıktan en geç 1 saat içerisinde mutlaka kahvaltınızı yapın.

2) Ana ve ara öğünleri atlamayın. Günde 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmeye çalışın. Böylece kilo artışı yaşamaz ve kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz.

3) Tükettiğiniz yiyecek ve içecekleri bir beslenme günlüğüne yazın. Böylece neler tükettiğinizin farkında olur ve daha kolay porsiyon kontrolü yaparsınız.

4) Kilo problemi yaşamamak için yağlı ve hazır yiyeceklerden (açma, poğaça, kek, kurabiye, tatlı..) uzak durun.

5) Günde 2-2,5lt su için. Su içmekte zorlanıyorsanız, su dolu bir sürahinin içine portakal, mandalina, veya elma dilimleri ekleyin. Böylece vitamin, vitamin açısından meyve tüketiminizi, hem de su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

6) Gün içerisinde daha fazla hareketli olmaya çalışın. Haftanın en az 2 günü 30-45dk hafif tempolu yürüyüşler yapın.

7) Öğlen veya akşam yemeğinde protein (et, tavuk, veya balık) ağırlıklı beslendiyseniz, diğer öğün sebze (brokoli, ıspanak, kabak, veya semizotu) tüketin.

8) Acıktığınızda ara öğünlerde sizi uzun süre tok tutan kalsiyum içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeye çalışın (yoğurt, ayran, veya kefir)

9) Gece geç saatte besin tüketmemeye çalışın. Gece uyumadan en az 2 saat önce besin alımınızı kesin.

10) Kış Aylarında metabolizmanızın hızlı çalışması ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için vitamin, mineral açısından zengin olan 1 bardak taze sıkılmış portakal, mandalina, nar, veya greyfurt suyu tüketin.

11) Asitli içeceklerden (kola, gazoz..) veya hazır meyve sularını tüketmeyin.

12) Süt, yoğurt, Peynir, ve Et tüketirken tam yağlı yerine az yağlı ya da yağsız olanları tercih edin.Dyt. Funda ÖZKAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.fundaozkan.com

Yorum Gönder