Meyveli sodalarda kanser riski

29 Aralık 2014 Pazartesi 14:26

Meyveli gazoz ve sodalarda kanserojen madde ortaya çıktı. Işığa ve ısıya maruz kalan ürünlerin kanserin artmasına neden olduğu belirtildi.

Meyveli sodalarda kanser riski
Meyveli gazoz ve meyve aromalı sodalarda kullanılan koruyucu maddenin güneş ışığına ve ısıya maruz kaldığında kanserojen etkisi bulunan "Benzen" maddesine dönüştüğü ortaya çıktı. Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin, market ve bakkallarda satılan içecekler üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı.

Ölümcül risk taşıyor
Gültekin, yaptığı araştırmada meyveli gazozlarda ve meyve aromalı maden sularında antioksidan olarak C vitamini veya meyve suyu, koruyucu olarak da sodyum benzoat kullanıldığını tespit ettiğini belirtti.C vitamini ile sodyum benzoatın bir arada kullanılmasının ölümcül riskleri bulunduğuna dikkati çeken Gültekin, şöyle konuştu: "İçeceklere konulan bu iki madde, ısıya veya ışığa maruz kalırsa o zaman insanlar için yüzde 100 kanserojen olan 'benzen' denilen bir madde oluşuyor."

Yorum Gönder