Tuvaletten daha pis 10 şey

05 Ocak 2015 Pazartesi 15:20

Bağımsız sivil toplum kuruluşu Hijyen Konseyi, el kurutma makinelerinden, otobüslerdeki tutacaklara kadar birçok eşyanın tuvaletten daha pis olduğunu açıkladı. İşte o eşyalar...

Tuvaletten daha pis 10 şey
 AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, hiçbir yere ve makama bağlı olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

Tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi amaçlayan konsey, 2014 yılında uygulamaya soktuğu "Hijyen Avcıları"nın tespitleriyle halkın sıklıkla kullandığı, sağlık açısından tehlike arz eden 10 eşyayı açıkladı.

İşte toplum sağlığını için tehlike arz eden 10 eşya ve ürün...

- Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi
- Hastane ve kamu binaları tırabzanları- El kurutma makineleri
- Fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler

- Otobüs içindeki tutacaklar
- Havlu kullanılmayan spor salonlarındaki aletler- Kağıt ve madeni paralar
- Restoran menü kitapçıkları

- Ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri
- Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

Hijyen Konseyi, "Türkiye'nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılıyor ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da göz önünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.Bu eşya, makine ya da ürünler, fazla temizlenmediği için birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyorlar." şeklinde açıklamasını sürdürüyor.

Bu listenin, hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmeyen durumlarda geçerli olduğunu belirten konsey yetkilileri, listedekiler hakkında hijyen avcılarının genel olarak hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmediğini gözlemlediğini söyledi.

Yorum Gönder