Vizyonda 6 yeni film

05 Aralık 2014 Cuma 17:02

Bu hafta vizyona 4'ü yerli 6 yeni film girdi. Haftanın öne çıkan yapımlar ise; Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı, güldüren devam filmi Patrondan Kurtulma Sanatı 2 ve Fatih Akın'ın yeni filmi Kesik...

Vizyonda 6 yeni film
Çakallarla Dans 3:Sıfır Sıkıntı
Fenoman seri Çakallarla Dans'ın son halkası, Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı nihayet vizyondaki yerini alıyor.
Kahramanlarımız mahpus hayatından “denetimli serbestlik” koşuluyla kurtulduğu için, topluma tekrar kazandırılmak adına bir psikoloğa grup terapisine gider. Tedavi sonrası hepsi gündelik yaşamına adapte olmaya çalışırken, Del Piero Hikmet ise bindiği vapurda, hayatı boyunca unutamayacağı güzeller güzeli “dilsiz” bir kadın olan Mihriban ile tanışır. Hayatında ilk defa bir kadın eli tutan Hikmet, Mihriban ile evlenme kararı alır. Mihriban’ın annesi Cemile’nin, Hikmet’ten tek bir isteği olur. Ölmeden önce kızının tekrar “Anne” demesi…


Kesik
Dünya Prömiyerini Venedik Film Festivali'nde gerçekleştiren Kesik, bu hafta vizyondaki yerini alan iddialı filmlerden biri. Duvara Karşı ile yola çıktığı Yaşamın Kıyısında ile devam ettiği, “Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin son filmi Kesik yüksek prodüksiyonlu bir dönem filmi.
Mardin'de eşi ve ikiz çocuklarıyla birlikte yaşayan ve demircilik yaparak geçimini sağlayan Nazarat'ın hayatı Ermeni tehciri ile alt üst olur. Bölgedeki tüm Ermeniler yaşadıkları yerden sürülür ve genç adam bu esnada ailesinden kopartılır. Nereye olduğu belli olmayan zorlu bir yolculuğa sürüklenen Nazarat bir şekilde hayatta kalmayı başarır. Geçen onca zaman üstüne çocuklarının hayatta olduğunu öğrenen Nazar, onları aramaktan hiçbir koşulda vazgeçmeyecektir.


Patrondan Kurtulma Sanatı 2
Haftanın bir diğer komedi yapımı Patrondan Kurtulma Sanatı 2'nin yönetmen koltuğunda, Sean Anders oturuyor. İlk filmde olduğu gibi, serinin yeni fiminde de başrolleri Jason Bateman, Charlie Day, Jason Sudeikis, Jennifer Aniston, Jamie Foxx ve Kevin Spacey paylaşırken, Chris Pine, Christoph Waltz ve Suzy Nakamura gibi isimler yapımda yer alıyor.
Nick, Dale ve Kurt daha fazla emir altında çalışmak istememektedirler ve kendi işlerini yapmanın hayalini kuruyorlardır. Kendi işlerini kurmak için gerekli herşeyi bir araya getiren 3 kafadar son dakikada yaşanan bir gelişme yüzünden hayal kırıklığı yaşarlar. Anlaştıkları yatırımcı son anda bütün maddi desteğini geri çeker ve her şey alt üst olur! Düştükleri umutsuzluktan dolayı çok sinirli olan kahramanlarımız, zengin yatırımcının oğlunu kaçırarak hem ondan intikam almaya hem de isteyecekleri fidye parasıyla istedikleri işi kurmaya karar verirler.Sesime Gel
Gittiği festivallerden eli boş dönmeyen Sesime Gel filminin yönetmen koltuğunda, daha önce Gitmek: Benim Marlon ve Brandom filmine imzasını atmış olan Hüseyin Karabey oturuyor. İlk gösterimi İstanbul Film Festivali'nde gerçekleştirilen yapım dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde gerçekleştirmişti.
Berfe babanne ile torunu Jiyan beraber yaşamaktadır. Bir gün jandarma gelir ve Berfe'nin oğlu, Jiyan'ın da babası olan Temo'nun tutuklandığı haberini verir. Yapılan bir ihbar sonucu köye baskın düzenleyen Jandarma köydeki herkesin, onlardan silah sakladığını düşündüğü için birçok kişiyi tutuklar. Silahlar teslim edilene dek tutuklananlar da serbest kalamayacaklardır. Fakat ne Berfe’nin ne Jiyan’nın saklanan herhangi bir silahtan haberi vardır. İkisi çaresiz biçimde bir silah bularak karşılığında Temo’yu kurtarmak için yola koyulur.Sivil
Haftanın bir başka yerli draması olan Sivil, yönetmen Levent Çetin'in ilk uzun metrajlı sinema filmi deneyimi. Senaryosu da Çetin'e ait olan filmin başrollerinde Umut Sakallıoğlu, Pınar Göktaş, Münibe Millet ve Meltem Savcı yer alan filmde ayrıca; Gökay Müftüoğlu, Ebru Ojen Şahin, Sercan Gülbahar, İpar Karaörs ve Mustafa Deniz Doğan gibi isimler rol alıyor.

Annesiyle birlikte yaşayan Emrah askerliğini yeni bitirmiş, oldukça utangaç biridir. Çekmecesinde, askerde öldürdüğü bir gerillanın mektubu bulunmaktadır ve bir gün cesaretini toplayıp mektuptan adresine bakarak mektubu, öldürdüğü adamın sevgilisi olan Zeynep'e bırakır. Bu durum Emrah'ın içini rahatlatmaz... Güvenlik görevlisi olarak bir yerde işe giren genç adam, iş yeri olan küçük odada geçirdiği zorlu saatler ve kabuslar yüzünden zor zamanlar geçirmeye devam edecektir.

Uzun Yol
Nihat Seven'in dördüncü uzun metrajlı filmi olan Uzun Yol, sürpriz bir şekilde İngiltere'nin 2014 Yabancı Dilde En İyi Film Oscar aday adayı olarak seçildi. Kendi halinde yaşayan sıradan insanların, küçük mutlulukları arayış hikayesi olan film, ruhunun götürdüğü yere giden bireyin açmazlarını beyazperdeye taşıyan filmin senaryosu Nihat Seven ile beraber Melek Seven'e ait.
Gülten’in kamyon şoförü Fariz ile ilişkisini öğrenen ailesi, ailelerinin ismine zarar gelmemesi için iki gencin görüşmelerini yasaklar. Ayrı kalmak istemeyen iki aşık, Gülten’in ailesini karşılarına alma pahasına başka bir kasabaya kaçarlar. Aşklarıyla ayakta kalmayı başaran sevgililer, Gülten’in bir erkek çocuk doğurmasının ardından, yeni bir hayata adım atarlar. Maddi sıkıntılarına bir de bebek eklenince, ilişkileri gergin bir hal almaya başlar. Fariz gizli gizli, eski alışkanlığı kumara yönelmektedir ve kaybeder. Bu durumun üzerlerinde yarattığı baskı artıp, her ikisi de aşk uğruna yaptıkları seçimi gözden geçirip, sonuçlarıyla yüzleşirken, Gülten’in geçmişinden birisi aile onurunu kurtarmak için ortaya çıkar.

Yorum Gönder