Suyun Önemi

Suyun Önemi

Yeşim Özden

yesim.ozden@hotmail.com
16 Ekim 2014, 10:35
 “Binlerce kişi aşksız yaşamıştır, ama bir kişi bile susuz yaşayamamıştır.”
W.H. AUDEN

Şairler suyu bir yaşam iksiri olarak tanımlamakta haklıdırlar. Çünkü su yaşam için oksijenden sonra en gerekli maddedir. Eski bir deyimde dendiği gibi; bir insan yemeksiz 3 hafta, susuz 3 gün, havasız ise yalnızca bir kaç dakika yaşayabilir.

Su; insan vücudunun en büyük bileşenidir. Su yalnızca yeryüzünde ve vücudumuzda en çok bulunana bir madde değil, aynı zamanda yaşam için en gerekli maddedir. Çünkü vücut fonksiyonlarındaki tüm metabolik süreçler sulu ortamda gerçekleşmektedir.

Suyun en önemli özellikleri;
• Besin maddelerini hücrelere taşıyıp, atıkların hücreden uzaklaştırılmasını sağlamak,
• Hormonlar, enzimler ve kan hücrelerini hücrelere taşımak
• İdrarla atık ürün ve toksinlerin atımını kolaylaştırmak
• Su, ısıyı emerek vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur, ter ile vücuttan fazla ısının çıkması sağlanır.
• Vücudu koruyarak organları darbelere karşı korur.

Suyun belirtilen ve diğer bir dizi hayati fonksiyonu yerine getirme özelliğine bakıldığında vücut yeterli su üretemediğinden, yeterli miktarda su dışarıdan sağlanmalıdır. Su, beslenmemizdeki yiyecek ve içeceklerle alınmalıdır. İnsan vücudundaki su miktarı; yaş cinsiyet vücut yapısı, fiziksel aktivite, sağlık durumu ve çevre koşullarından etkilenmektedir. Fiziksel aktivitenin arttığı ve ya özellikle sıcak havalarda vücut sıvı dengesini korumak için sıvı alımı arttırılmalıdır. Havaların soğuması ile de vücudun su tutuma isteği arttığı için ödemleri önlemek adına yeterli su içilmeli ve vücuda yeterli su sağlanmalıdır.

Günlük olarak yetişkin bireylerde erkekler için 3.0 lt (yaklaşık 13 su bardağı), kadınlar için 2.2 lt (9 su bardağı) sıvı alımı önerilmektedir. Belirtilen miktarlarda sıvı kaynakları ile alınan sıvılar ve içme suyu dahildir. Yiyecek ve içecekler beslenmemizde değişen miktarlarda su katkısına bulunmaktadır. Su, süt, çay, kahve, meyve suyu, alkolsüz içecekler vücudun sıvı ihtiyacını karşılamada katkıda bulunabilir. Ancak suyun yerini doğrudan hiçbir şey tutmaz. Bu nedenle çay kahve tüketimi sınırlı tutulmalı ve su doğrudan içilerek sıvı alınmalıdır.

Su yaşam için elzemdir ve susama algısına güvenilmesi her zaman yeterli su alımını ifade etmez. Yeterli miktarda su alımı; başta hayatta kalma, sağlıklı fiziksel ve zihinsel performansımızın sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir.

Su içmeyi ihmal etmeyin!

Yorum Gönder