İlginç sofra adabları

30 Aralık 2014 Salı 14:04

Kültür farklılığının en çok dikkat çektiği alanlardan biri de sofra adabı. Bu konuda dünya ülkelerinde çok ilginç inanışlar ve tabular var. İşte 21 ülkeden enteresan sofra adabları.

İlginç sofra adabları
İçinde yaşadığınız toplumlarda, herkesin uyması gereken görgü kuralları vardır. Toplumda sevilen bir insan olmanız bu kuralları tam olarak bilmenize ve uygulamanıza bağlıdır.

Özellikle sofra adabı, kültürü görgü kurallarının önemli bir yerini oluşturur.

İşte 21 ülkeden enteresan sofra adabları:

- Çin'de yemek çubuklarını asla birine doğrultmayın.- Kore'de masadaki en yaşlı kişi yemeğe başlamadan yemeğe başlamayın.

- Şili'de pizzayı dahi elle yemeyin.

- İtalya'da şefin yemek pişirme becerisini aşağılamak istemiyorsanız ekstra peynir istemeyin.

- Tanzanya'da davetli olduğunuz yemeğe en az 20 dakika geç gidin. Erken gitmek ev sahibini aşağılamaktır.

- Rusya'da votka bitince boş şişeyi asla masaya geri koymayın, uğursuzluk sayılır.

- Yine Rusya'da bıçağınıza bulaşmış yemeği asla yalamamalısınız, kaba bir davranış olarak görülür.

- Çin'de noodle'ları asla kesmemelisiniz. Uzun noodle'ların uzun bir ömrü temsil ettiğine inanılır, keserseniz ömrünüzü kısaltmış olursunuz!- Endonezya'da her iki eliniz de daima masanın üzerinde olmalıdır.

- İtalya'da daima ilk yemek önerisini kibarca geri çevirin. Israr edilmesi halinde ikinci seferde mutlaka kabul edin.

- Jamaika'da insanlar çocukların konuşamadan önce tavuk yemeleri halinde bir daha asla konuşamayacaklarına inanılır. Bu sebeple bebeklere tavuk yedirilmez.- Nijerya'da insanlar yumurta yiyen çocukların hırsız olacağına inanır. Bu nedenle tıpkı Jamaika'da olduğu gibi çocuklara yumurta yedirmezler.

- Fransa'da yemeği hızlı yemek kabalık olarak kabul edilir.

- Japonya'da yemek çubuklarını yemeğinize dik duracak şekilde tutmayın. Misafir olduğunuz evin sahibini, yemek yediğiniz restoranı lanetlemek olarak görülür.

- Fransa'da yemeği tabağınızda bırakmayın veya paketlenmesini istemeyin. Her ikisi de yemeği beğenmediğiniz şeklinde yorumlanır.

- Almanya'da elle yenilmesine hoşgörü gösterilen tek yiyecek ekmektir.- Kazakistan'da çay, fincanın yarısına kadar doldurulmuş halde servis edilecektir. Tam doldurmalarını istemeyin çünkü tam dolu fincan ev sahibinin gitmenizi istediği şeklinde yorumlanır.

- Azerbaycan'da tuz dökmeyin, çünkü bu kavga etmek üzere olduğunuzu gösterir. Bunu bertaraf etmek için genellikle tuzun üzerine şeker dökülür.

- Mısır'da tuzluğa uzanmak bile şefe hakaret anlamına gelir.- Estonya'da atmadan önce yere düşen ekmeği öptüğünüzden emin olun, tıpkı bizde olduğu gibi.

- Güney Kore'de bir şey içerken, kafanızı çevirip uzaklara bakın.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder