YAVAŞ YAŞAM MI?

YAVAŞ YAŞAM MI?

Nurunisa Doğruyol

nurs81-@hotmail.com
18 Aralık 2014, 10:27
Hareketli yaşamın,teknolojinin,hızın,koşturmanın,kalabalığın bize ne kazandırdığıyla ilgili sayfalarca yazı bulabilirim. Yazabilirim. Fakat bunun zıddının da varlığından haberdar olan insanlar olduk. Yani yukarıda saydığım tüm maddeler hayatı zorlaştırıyor da aynı zamanda(BENCE)Geceleri gözkapaklarımız dayanamayacak hale gelinceye kadar televizyon ve bilgisayar başında olmak, hayallerimizi çaldı. Uzun uzun kendi zihnimizdeki dünyada gezinme lüksünü bıraktık. Başarılı olacağımıza dair umutlar,gönül işleri, saatlerce düşündüğümüz çapkın gülüşleri terk ettik. Birkaç sayfa güzel bir kitabı ziyaret edip huzurla uyumayı çok gördük kendimize.
Yolda,sporda her yerde taktık kulaklıklarımızı(ben dışarıda neredeyse hiç çıkarmıyorum kulağımdan)sokağın sesini unuttuk. Martıların çığlıklarını,deniz dalgasını,yağmur tıkırtısını gürültülü müziklerle değiştik.

Çocukluğumuzun uzun kış gecelerini, bitmek bilmez kavuran yaz günlerini bulamıyoruz. Zaman çok hızlı akıyor, yetişemiyoruz. Ya da zaman falan hızlı akmıyor. Biz teknolojinin bize sunduğu imkanlarla çok oyalanıyoruz.Ve galiba izlerken,dinlerken yaşamayı,anlatmayı ihmal ediyoruz. Çok fdarklı hayatları seyrederek vasat hayatımızı gözden çıkarıyoruz. Oysa bizden hemen bir önceki neslin mucizevi hayatları yoktu. Yine de sahip çıkıyorlardı o hayatlarına. Bir kasnağa iki gül nakşediyor, iki çivi ve bir tahtayla oyuncak yapıyorlardı. Pencerenin dışındaki hayata ve biriken karlara bakıp şarkı mırıldanıyorlardı.

Biz en güzel manzaralara kafamızı dönüp ekrana sıkışıyoruz. Bunun için ben ne yapabilirim diye düşünüyorum son zamanlarda.Kendimce oluşturduğum ufak değişim reçetemi de diğer yazıda vereyim. Ancak ilk iş fark etmek. Başımız ağrıyana, gözlerimiz kanlanana dek ve tükenmeyi beklemeden harekete geçmek lazım. Yoksa aksi taktirde günde iki saat internet,iki saat televizyona harcasak(çok iyimser saatler yazdım) haftada bir günden fazla kaybımız oluyor. Yılda elli günden fazla. Ömürde????

Yorum Gönder